Waterpolo.CZE
Waterpolo.CZE sdílel(a) video ze seznamu Water Polo Olympic Games Qualification Tournament - 2021.
Ve dnech 8. až 10. prosince loňského roku oficiálně schválila Světová plavecká federace (FINA) na svém mimořádném kongresu v čínském Hangzhou celou řadu změn v pravidlech vodního póla.
Přestože nová pravidla měla platit celosvětově již od 1. ledna 2019, rozhodla Evropská plavecká federace (LEN), že Evropa se k těmto změnám připojí až od září 2019 s čímž počítal i Český svaz vodního póla (ČSVP).
Toto rozhodnutí LENu se ale ukázalo jako neudržitelné když se reprezentační týmy evropských zemí účastní již v průběhu jara světových soutěží s novými pravidly a hráči by tak hráli utkání střídavě podle nových a starých pravidel což má vliv nejen na průběh hry samotné, ale především na taktiku. LEN tak na jednání technické komise vodního póla, které proběhlo 12. ledna 2019 v Římě, rozhodl zavést nová pravidla do mezinárodních evropských soutěží již od února letošního roku.
Většina reprezentačních akcí, kterých se naše výběry budou účastnit se tak bude hrát již podle nových pravidel, do českých soutěží se nová pravidla dostanou ale až od příští sezóny. Tento článek informuje o detailech přechodu na nová pravidla v rámci aktivit ČSVP shrnuje všechna nová a změněná pravidla a zdůvodňuje jejich zavedení.
Nová pravidla byla a budou zkoušena na několika mezinárodních akcích, jako kvalifikace a samotné mistrovství Evropy do patnácti let (březen), evropský šampionát juniorů a juniorek (srpen) nebo kvalifikace na evropský šampionát mužů (říjen).
Nová pravidla budou plošně zavedena v českých soutěžích od soutěžního ročníku 2019/2020.
Naše reprezentace čekají první zápasy s novými pravidly na Evropských pohárech juniorů, žen a mužů. S českou účastí se v dubnu odehraje podle nových pravidel také kvalifikace na mistrovství Evropy žen v Portugalsku. Ve skupině náš tým čeká domácí Portugalsko, Slovensko, Rumunsko, Švýcarsko a Ukrajina.
Už na přelomu dubna a května pak čeká naše reprezentanty do sedmnácti let maltská kvalifikace na evropský šampionát v Gruzii. S novými pravidly dále odehrají juniorky (U15) také červencový evropský šampionát v Kirishi (Rusko) a juniorky (U17) evropský šampionát ve Volosu (Řecko), který se uskuteční na začátku září.
Ze změn popsaných výše je vidět, že nová pravidla umožní mnohem dynamičtější hru a přinášejí celou řadu možný nových taktických variant. Od toho se slibuje, že by měla být hra atraktivnější pro diváky, protože by mělo být méně mrtvého času a mělo by padat více gólu.
Zjevnou nevýhodou nových pravidel je potřeba technických změn hřiště a časomír spolu s pořízením komunikačního zařízení pro rozhodčí a nahrávacího zařízení pro účely nového pravidla #4. Toto bude vyžadovat nemalé finanční prostředky, které oddíly ani svaz nemají, ČSVP proto již podal žádost na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o investiční dotaci a na konci dubna by mělo být známo, zda podporu obdrží. Pokud ano, podaří se vybavit všechny oddíly novými časomírami a komunikačním zařízením, nahrávání utkání ani úprava hřišť se v tuto chvíli vzhledem k technickým překážkám nepředpokládá.
Poznámky k novým pravidlům z dílny Worlds Water Polo Referees Association (v AJ)