ČESKÁ REPUBLIKA SLAVÍ HISTORICKÝ ÚSPĚCH NA MISTROVSTVÍ EVROPY
Ženy
ME
12. 1. 2024

ČESKÁ REPUBLIKA SLAVÍ HISTORICKÝ ÚSPĚCH NA MISTROVSTVÍ EVROPY

Vodní pólo v České republice zažívá vzrušující okamžiky, a to díky výjimečnému úspěchu ženské reprezentace na nedávném Mistrovství Evropy v nizozemském Eindhovenu. Po 26 letech se náš tým opět probojoval na evropský šampionát, kde rovnou obsadil dvanáctou příčku.

Celý šampionát pro nás začal dramatickým soubojem s Rumunskem, kde naše hráčky dvakrát čelily třígólovému manku. Přesto se jim podařilo vyrovnat, načež v závěru vstřelila Barbora Kiliánová vítězný gól pouze 4 vteřiny před koncem, což potěšilo nejednoho českého fanouška. Od možnosti probojovat se do osmifinále nás najednou dělila pouze jedna skupinová výhra.

Následovalo klíčové utkání s Tureckem. Do poslední čtvrtiny jsme vstoupili s čtyřgólovým náskokem. Turkyně se v poslední části vzepřely k bojovnému výkonu, který jim zajistil vyrovnání. Poslední slovo naštěstí měla Rozálie Fugnerová, jejíž vítězný gól nás katapultoval do osmifinále.

I přes skupinovou porážku se Srbskem jsme měli zajištěný postup, kde na nás čekalo Maďarsko. Ačkoliv maďarský národní tým prochází drobnou obměnou svého kádru, stále se řadí mezi špičku světového póla, o čemž svědčí i jejich výsledky z velkých světových turnajů (bronz z olympiády 2020, stříbro ze Světové ligy 2022). I přestože jsme tedy vstoupili do tohoto zápasu plní odhodlání, avšak nepodařilo se nám probojovat do další vyřazovací fáze.

Prohra s Maďarskem nás tedy odsoudila k boji o 9.-12. místo. Nastoupili jsme tedy do utkání s Izraelem. Se soupeřem, který měl ME původně pořádat 5:18, jsme prohráli 5:18, a tak jsme se následující den postavili proti Německu v utkání o 11. místo. V tomto souboji jsme vedli po většinu utkání, nakonec se ale soupeřky dokázaly vrátit do zápasu a zvítězily 12:15.

I přes konečné umístění na 12. místě je třeba ocenit historický úspěch naší ženské reprezentace. Trenérská dvojice Fugner/Drnek ukázala vynikající taktické schopnosti a vedení týmu. Velké poděkování patří i Národní sportovní agentuře, která na začátku roku 2022 vyhlásila program na podporu všech ženských kolektivních sportů, díky čemu se podařilo Českému svazu vodního póla zajistit podmínky, ve kterých se náležitě povedlo rozvíjet ženské vodní pólo.

Velký obdiv a poděkování si samozřejmě zaslouží i samotné hráčky. Je třeba vyzdvihnout výkony jednotlivců. Josefína Holá patří bezesporu mezi největší naděje ženského póla v Čechách, kdy se navzdory jejímu útlému věku dokázala skvěle prosazovat v jednotlivých zápasech. Celý národní tým se opíral o zkušené hráčky, mezi které se řadí Lucie Votavová či naše kapitánka Karolína Hlavatá. Do týmu skvěle zapadly i hráčky se zkušenostmi ze zahraničních soutěží, Nikola Bušauerová a Daniela Vomastková. V bráně pak předvedla několik krásných zákroků naše brankářská dvojice Natálie Remišová a Viktorie Vlášková.  

Tento turnaj nejenže zvýšil povědomí o českém vodním pólu, ale také posílil odhodlání a vášeň hráček, trenérů a fanoušků. Gratulujeme a věříme, že tým se bude i nadále zlepšovat a přinášet radost českým fanouškům.

sociální sítě

Partneři